УЗД тазу

УЗД органів малого тазу призначає гінеколог, уролог чи терапевт як жінкам, і чоловікам. Під час процедури лікар досліджує патології сечовидільної та статевої сфери. Процедура безпечна і її можна проводити пацієнтам неодноразово протягом короткого часу, якщо це потрібно для діагностики та лікування.

Які органи дивляться під час УЗД малого тазу

У жінок
 • Матка та шийка матки
 • Маткові труби
 • Яєчники
У чоловіків
 • Передміхурова залоза
 • Сім’яні міхурці
 • Сечовий міхур
 • Прилеглі структури та лімфовузли
Як проводиться УЗД малого тазу у жінок

Лікар за допомогою датчика досліджує органи через зовнішню стінку черевної порожнини. При хорошому травленні підготовка до трансабдомінального УЗД малого тазу практично не потрібна, проте за кілька днів до процедури виключіть продукти, що провокують газоутворення. За годину до дослідження випийте кілька склянок води, щоб наповнити сечовий міхур.

Лікар вводить датчик у пряму кишку та обстежує органи зсередини. Цей тип дослідження жінкам призначається рідко, якщо даних, отриманих іншим способом, недостатньо для встановлення діагнозу.

У цьому типі дослідження датчик вводиться в піхву. Підготовка до трансвагінального УЗД малого тазу не потрібна, але за наявності частих запорів та здуття живота. У такому разі потрібно буде за кілька днів до процедури виключити продукти, що провокують газоутворення. Також підготовка включає облік дня менструального циклу. Лікар, який видає направлення, заздалегідь попереджає, на який день слід робити УЗД. Сечовий міхур наповнення не потребує.

Підготовка до УЗД малого тазу у жінок

Підготовка до процедури УЗД органів малого таза включає загальні моменти, характерні для всіх типів дослідження, та специфічні:

 • дотримання певного режиму харчування протягом двох днів;
 • для профілактики здуття живота на 2-3 дні до дослідження приймати Еспумізан у дозуванні, прописаному лікарем;
 • вживання води безпосередньо перед УЗД (тільки при абдомінальному);
 • відмова від куріння та алкоголю;
 • очищення кишечника при трансректальному дослідженні

Перед УЗД матки та придатків бажано не їсти та проводити дослідження натще. Якщо воно проводиться протягом дня, то останній прийом їжі повинен бути за 3-4 години до УЗД.

Харчування перед УЗД малого тазу протягом 2-3 днів напередодні має складатися з продуктів, які добре засвоюються, не викликають важкості та газоутворення. Цей список містить:

 • пісне м’ясо та риба
 • крупи
 • тверді сири
 • варені яйця

Для профілактики здуття живота за 2-3 дні до дослідження приймати Еспумізан, дозування якої призначив лікар.

Перед трансабдомінальним УЗД потрібно випити близько 1 л рідини і не ходити до туалету. Ультразвукові хвилі не проходять через ділянки, наповнені повітрям, що утруднює діагностику, тому сечовий міхур повинен бути повний, а в кишечнику відсутні гази.

При трансвагінальному УЗД сечовий міхур наповнення не потребує.

Якщо ви сумніваєтеся, який вид дослідження вам робитимуть і чи потрібно пити перед УЗД малого тазу, уточніть у лікаря заздалегідь.

День циклу залежить від мети дослідження:

5-7 день циклу – планове УЗД для оцінки матки та придатків, виявлення захворювань;

3 рази за весь цикл – 8-10/15-16/23-24 день для спостереження в динаміці за розвитком та дозріванням фолікулів;

5-10 день, 16-20 – при підозрі на міому; під час вагітності в І, ІІ, ІІІ триместрі;

з 25 по 28 день циклу, якщо цикл 28-30 днів відповідно – при ендометріозі.

Якщо стався збій циклу, ультразвук можна робити без урахування конкретного періоду. Для оцінки стану органів після оперативного втручання аборту підходить будь-який день.

Під час менструації УЗД буде мало інформативним, оскільки кров та згустки заважають розглянути просвіт матки та оцінити стан та товщину ендометрію.

Не бажано. Найчастіше дослідження більш інформативно у першій половині циклу.

Ультразвукове дослідження перед місячними показано при підозрі на ендометріоз. У цей період внутрішній шар маткових стін найбільш товстий і на ньому краще видно ендометріоїдні тканини.

Напередодні діагностики краще утриматися від статевого акту, оскільки залишки сім’яної рідини, змащення презервативів можуть негативно вплинути на результати дослідження. Якщо у цей день жінка здає мазки, результати аналізів також можуть спотворитися.

Під час вагітності секс перед УЗД може спровокувати підвищення тонусу матки. Краще утриматися 2-3 дні близькості перед обстеженням.

Підготовка дітей така сама як і дорослих. Різниця в тому, що обстеження проводиться лише абдомінально – лікар водить датчик по нижній частині живота. Дівчаткам підліткового віку, у яких почалася менструація, процедуру проводять на 5-7 день менструального циклу на повний сечовий міхур. За 2:00 необхідно випити 0,5-1 л рідини.

Як підготуватися до УЗД малого тазу чоловікам
Органи малого тазу у чоловіків розташовуються близько один до одного, тому запальний процес, який розпочався в одному органі, швидко поширюється на інші. Дослідження проводиться абдомінальним чи трансректальним способом. Додатково може знадобитися доплерографічне дослідження судин, що знаходяться поруч.

Що стосується дієти, якої слід дотримуватися протягом трьох днів напередодні процедури, вона передбачає утримання від жирної їжі та тієї, що викликає газоутворення. Не слід курити та вживати алкоголь.

Обстеження проводиться натще з наповненим сечовим міхуром. Якщо призначено трансректальне дослідження, напередодні потрібно прийняти препарати, що очищають кишечник, а за 2-3 години зробити клізму.

Як часто можна робити УЗД
УЗД – безпечна для здоров’я процедура. Її можна робити за показаннями для діагностики захворювань стільки разів, скільки це потрібно. Для профілактики рекомендовано проходити ультразвук 1 раз на рік, а далі за показаннями; після 40 років – щороку. Записатися на УЗД органів малого тазу можна на нашому сайті.

Ціни на послуги УЗД тазу

Назва послуги
Ціна
УЗД сечового міхура і передміхурової залози із визначенням залишкової сечі
450 грн.
УЗД сечового міхура
280 грн.
УЗД органів сечовидільної системи (нирки, сечоводи, сечовий міхур) трансабдомінально
400 грн.
УЗД сечового міхура з визначенням залишкової сечі
300 грн.

Послуги УЗД

УЗД діагностику проводить

изображение_viber_2021-07-18_11-29-59-982

Наталія Миколаївна Ліщук

Лікар з ультразвукової діагностики

У Вас залишились питання?

Залиште заявку і наші адміністратори з Вами обов’язково зв’яжуться та нададуть відповіді


  Вас консультують професіонали!

  Порядність та професіоналізм, гуманність та бажання підвищувати рівень знань/навичок – наші спеціалісти надають медичну допомогу відповідно до європейських стандартів.

  Своєчасне діагностування проблеми є гарантією швидкого та ефективного лікування!

  Графік роботи

  Виберіть зручний час для консультації:

  Понеділок – п’ятниця  з 9:00 до 18:00

  Субота з 9:00 до 14:00

  Неділя – вихідний

  изображение_viber_2021-07-18_11-29-59-982

  Наталія Миколаївна Ліщук – лікар ультразвукової діагностики вищої категорії медичного центру Viramed.

  Професійна діяльність

  Стаж  за фахом 30 років .

  1990 р. – закінчила  лікувальний факультет Івано-Франківського медичного інституту.

  1990-1991 рр. – проходила інтернатуру за спеціальністю лікар-невропатолог на базі неврологічних відділень ТМО–2, обласної лікарні.

  1991 р. – курси спеціалізації з ультразвукової діагностики в Київському державному інституті удосконалення лікарів (КДІУЛ).

  1992 р. – пройшла курси удосконалення ”Ультразвукова діагностика в акушерстві та гінекології”  на кафедрі акушерства та гінекології №3, в Київському державному інституті удосконалення лікарів (КДІУЛ)

  З 1991 р. по теперішній час працює лікарем з ультразвукової діагностики.

  1995 р. – курси підвищення кваліфікації з ультразвукової діагностики на кафедрі радіології терапевтичного факультету Київської медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика, 2002- на кафедрі діагностики та медичної інформатики факультету післядипломної освіти Тернопільської державної медичної академії  ім.І.Я. Горбачевського, 2008  і 2013 на факультеті  післядипломної освіти Львівського національного медичного університету  ім.Данила Галицького,  де прослухала теоретичні лекції  та виконала практичні завдання.

  2013  – курси підвищення кваліфікації лікарів ”Сонографія (черевна порожнина, заочеревинний простір,щитоподібна залоза, педіатрія”   

   2014 – тематичне удосконалення в тренінг-центрі  TOSHIBA  -’’Ультразвукове дослідження з еластографією щитоподібної залози’’

  2016 – курси ТУ ” Значення сучасних методів променевої діагностики в сучасній практиці”(НМАПО ім.П.Л.Шупіка).

  Пройшла курси ТУ  (ХМАПО) ”УЗД в перинатології,генетиці та гінекології на сучасному етапі”  2017,  ” Скринінгові програми в перинатальній медицині” 2020.

  Приймала  участь  в науково – практичних конференціях –             

  2008 ”Методологічні основи практичного запровадження новітніх ультразвукових технологій в загальній та кардіоваскулярній діагностиці” , 

   2009  ’’Актуальні  питання  ультразвукової  та функціональної діагностики  захворювань  серцево-судинної  системи”,

   2010  ”Актуальні питання допплерографії” ,      

   2014 V Міжнародний медичний форум (еластографія,УЗД при політравмі,  FAST протокол),

  2015   V1 Міжнародний  медичний форум (еластографія) .

  Працювала  на апаратурі  фірм TOSHIBA, SIEMENS, PHILIPS, SONIX, на якій виконується широкий спектр ультразвукових досліджень для  діагностики ендокринної, гепатобіліарної, урологічної, мамологічної  патології .

  Нагороджена  почесними  грамотами  управління охорони здоров’я  Житомирської облдержадміністрації в 2004 і 2009 р.р

  Проводить:

  • ультразвукове обстеження органів черевної порожнини;
  • ультразвукове обстеження нирок, сечового міхура,  передміхурової
  • залози, сім’яних міхурців, органів калитки;
  • ультразвукове дослідження наднирників;
  • ультразвукове дослідження щитовидної залози;
  • ультразвукове дослідження молочної залози;
  • ультразвукове дослідження слинних залоз;
  • ультразвукове дослідження лімфатичних вузлів;
  • ультразвукове дослідження черевного відділу аорти;
  • ультразвукове дослідження м’яких тканин.